V dnešní globální a uspěchané době, kdy není čas ztrácet čas zdlouhavým, neefektivním a velmi drahým získáváním informací o obchodních partnerech, kvalitě jejich výrobků a procesů, spolehlivosti apod. existuje celá řada certifikací pro nejrůznější produkty, služby či samotné subjekty. V principu jde o potvrzení vystavené určenou autoritou (certifikačním orgánem), dokládající shodu mezi skutečným stavem produktu, systému či znalostí s určitým standardem, normou či předpisem. Význam certifikace doceníme, když se naše podnikání začne ubírat mezinárodním směrem. Pomůže nám získat informace potřebné k obchodování na cílových trzích a dá nám i našim zákazníkům ujištění, které při svém podnikání potřebujeme.
Jednou z poměrně nepříjemných komplikací u mezinárodního obchodování je nutnost zboží celně odbavit. A to hned dvakrát. Jednou při exportu zboží ze země odeslání a podruhé v rámci importu téhož zboží v zemi přijetí. Celní problematika je jedním z nejnáročnějších a nejkomplikovanějších oborů, protože zahrnuje jak fiskální stránku (nutnost zaplatit, cla, daně a další poplatky související s dovozem zboží), tak kontrolní povinnosti (nutnost respektovat zákazy a omezení dovozních a vývozních zemí) a zvládnout ji chce mnohaleté zkušenosti, permanentní studium a také určitou míru nadhledu. Fakt, že dnešní svět je otevřený obchodování, cestování a podnikání u většiny z nás totiž evokuje dojem, že s volným pohybem zboží celníci tak nějak zmizeli ze světa nebo že jejich role je okrajová. Opak je pravdou. Každý z nás si čas od času objedná něco přes internet v Číně a většinou si absolutně neuvědomujeme, že tento obchod na rozdíl od tuzemské objednávky v sobě skrývá celní a daňová úskalí, jejichž řešení není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ostřílení exportéři a importéři tuto oblast rozhodně nepodceňují a za dobré celní deklaranty nebo celní zástupce jsou ochotni dobře zaplatit. Jak je ale najít?
Jedním z dobrých způsobů namísto pročítání nevěrohodných příspěvků a diskusí na internetu, naslouchání laickým radám od známých či univerzální metody pokus - omyl, je hledání subjektu, který je pro celní problematiku certifikován.
AEO – Authorized Economic Operator (oprávněný hospodářský subjekt)
Tento certifikát je udělován v Evropské unii mimořádně spolehlivým, finančně stabilním společnostem podílejícím se na obchodu se třetími zeměmi (dovozci, vývozci, výrobci, celní zástupci, zasilatelé, skladovatelé, dopravci …), které dlouhodobě dodržují celní předpisy, prokazují platební schopnost a finanční stabilitu, disponují vyhovujícím účetním i celním systémem a dodržují bezpečnostní normy v oblasti zabezpečení firemních dat a procesů. Zkrátka jejich obchodní transakce jsou transparentní, průhledné a bezpečné.
Osvědčení v České republice vydává kompetentní certifikační autorita - Celní úřad pro Jihočeský kraj v Českých Budějovicích a jeho získání je známkou kvality firemních celních procesů a personálních zdrojů, protože jeho držitelé prochází důkladnou kontrolou a dlouhodobým prověřováním firemních dokladů, dat a účetních, daňových, celních a bezpečnostních postupů přímo v prostorách prověřovaného podniku.
Certifikace AEO je implementována v 69 zemích světa včetně všech členských států Evropské unie a dalších 16 států se chystá na její zavedení, což postupně umožní celosvětové rozšíření výhod tohoto schématu. Evropská unie uzavřela s některými třetími zeměmi dohody o vzájemném uznávání programů pro oprávněné hospodářské subjekty AEO nebo o uzavření takových dohod jedná. Ratifikovány již byly dohody s Norskem, Švýcarskem, Andorou a Japonskem. S dalšími zeměmi, jako jsou Spojené státy americké a Čína, podobná jednání probíhají. Očekává se, že postupně se do tohoto procesu zapojí také Kanada a další země. Vzájemné uznávání certifikace AEO se třetími zeměmi přinese výhody těm subjektům AEO, které investovaly do zabezpečení svých mezinárodních dodavatelských řetězců. Certifikace se zohlední zejména při posuzování bezpečnostních rizik, což by mělo v praxi vést ke snížení četnosti fyzických i dokumentárních kontrol v zemích, které se dohodly na vzájemné akceptaci schématu AEO.
Díky certifikátu AEO obchodní společnosti mohou v rámci celního řízení získat jak hmatatelné výhody ve formě různých forem zjednodušení celních procesů a formalit nebo upuštění od povinnosti zajišťovat celní dluhy, tak rozhodně nelze opomenout prvotní záměr certifikace, což je udržování bezpečnosti v celém dodavatelském řetězci na co nejvyšší úrovni. Subjekty AEO jsou ve světě jak u celních orgánů, tak u obchodní veřejnosti vnímány jako spolehliví obchodníci s vysokou kvalitou poskytovaných služeb, což automaticky generuje jejich přední postavení na trhu. Nelze pominout ani další pozitivní aspekt certifikace AEO, a to je narovnání a zefektivnění interních procesů subjektů, které proces certifikace podstoupily.
Typy AEO
Výhody AEO
Řízení o vydání AEO
Celní úřad pro Jihočeský kraj
Kasárenská 6/1473
370 21 České Budějovice
tel. +420 386 714 211
fax: +420 386 714 200
e-mail: podatelna520000@cs.mfcr.cz
datová schránka: jz5nz4j
Počet subjektů AEO
Ke dni 31. 12. 2016 bylo v České republice evidováno 238 platných povolení AEO. V souladu s nabytím účinnosti Celního kodexu Unie bude nutno cca 200 povolení AEO revidovat v termínu do 1. 5. 2019. Všechny certifikované subjekty v Evropské unii můžete najít zde:
http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/eos/aeo_consultation.jsp?Lang=cs
Kritéria pro udělení povolení AEO
On line formulář žádosti AEO
Při podání žádosti o certifikaci AEO je možno využít on line formulář, který najdete pod tímto odkazem: https://forms.celnisprava.cz/webfiller/formservice/filler.open?DocID=168979256
Zatím není vložen žádný komentář. |
2013 © PiDi Soft | Mapa stránek |