Uživatel: Heslo:
Registrace Ztráta hesla

Novoroční zastavení


Původně jsem absolutně neměla v úmyslu "zastavit se" a navíc zrovna teď, když všichni kolem jsou v poklusu a rok finišuje, ale znáte to, člověk míní a někdo nebo něco mění (život, osud, nemoc, náhoda, Pán Bůh … dosaďte si každý podle svého gusta. I když latiníci v tom mají úplně jasno Homō prōpōnit, Deus dispōnit).

Letos je vážně divný rok. Nic není, jak bylo, všechno je vzhůru nohama a v životech většiny z nás nezůstal kámen na kameni. To, co jsme považovali za trvalé a neměnné, je na cimprcampr. Jsme na dně svých sil. Ale proč? Jaký je důvod tohoto „generálního úklidu“? Vážný. Mělo by totiž zůstat jen to cenné a ryzí. Takže myslet si, že nám tento rok přinesl samé špatnosti a těžkosti, není asi úplně ideální pohled. Nejvíc se mi líbilo jedno přirovnání, které jsem někde slyšela nebo četla. Rok 2013 se k nám choval jako k ořechům. Proč? Je to jednoduché. Když se u oříšku chcete dostat k jádru, což je jediné, co má na něm cenu a zjistit tak, jestli je jedlý nebo ne, musíte se dostat dovnitř. Musíte do něj mlátit. Bez toho aniž byste do ořechu praštili nebo jej drtili louskáčkem, se nikdy k jadýrku nedostanete. A tak jsme mlátili a současně jsme byli mláceni. A díky tomu do roku 2014 vstupujeme otlučení, bolaví a zranitelní, protože jsme přišli o své skořápky, které nás chránily. Ale také zocelení a bez růžových brýlí. Naše charaktery prošly revizí, nechali jsme za sebou nepotřebný balast (své skořápky) a tak bude jednodušší rozlišit pravdu od lži, kamaráda od nepřítele, přetvářku a pokrytectví od cti a upřímnosti.

A co si z toho vyvozuji pro sebe? No, že bych měla přestat skuhrat a vesmíru za ten rok vlastně poděkovat. Díky němu už nikdy nebudu stejná. Budu lepší. Připadám si jak princ Velen z pohádky Princ a Večernice, kterého Slunečník, Měsíčník a Větrník učili, že není zlato, co se třpytí a že drsná slupka může skrývat dobré jádro. A taky z něj cestou vydolovali dobré srdce, kurážnou mysl a pádnou ruku. I já jsem letos poznala své možnosti a hranice. Znám vlastní cenu, ale i cenu jiných. Byla jsem nucena otevřít oči a uvidět i to, co jsem léta tušila, ale nechtěla si přiznat. Uvědomila jsem si, že se mohu spolehnout sama na sebe a naučila se pomocnou ruku hledat u vlastního ramene. Zjistila jsem, že dokážu být tvrdá a nekompromisní, ale ne podlá (i když byly chvíle, kdy jsem i o takových způsobech řešení intenzivně přemýšlela Zamračený). Na druhou stranu jsem v sobě objevila netušený soucit, pochopení, opravdovost, otevřenost, upřímnost, lásku a taky odpuštění. A ještě něco. Učím se zcela záměrně vypínat rozum a pustit k řeči intuici. Celý život se drala ke slovu a já ji celý život umlčovala. Znáte to. Povinnosti, přílišná zodpovědnost, svazující pravidla a konvence, řád a pořádek a taky …. co by tomu řekli lidi Mrkající. Je to úleva, když dokážete tohleto harampádí aspoň na chvíli v sobě potlačit a necháte intuici vykouknout na světlo. Několikrát v tomto roce se mi to „povedlo“ a nestačila jsem se divit. Zjistila jsem, že existují řešení, která vám chladný rozum nikdy nenabídne. Tomu věřte. No a nic z toho by bez toho „mlácení ořechů“ jaksi nešlo.

Ale zpátky k pohádce. Každá, sebetěžší zkouška, má svůj důvod. A pokud jí člověk projde, podle pravidel vesmíru musí následovat odměna. Princ Velen z blbosti a mladické nerozvážnosti rozdal sestry během jedné noci úplně cizím a neznámým chlapům. Můžete si říct, že měl víc štěstí jak rozumu, když se z nich nakonec vyklubali čestní a mocní vládci přírodních sil. Ne. Tak vesmírné energie nefungují. Nedělal to ve zlém úmyslu. A výsledek? Probolel se až ke své milované Večernici, což, uznejte sami, by nikdo soudný nečekal Mrkající . Letošní rok byl pro mnohé z nás taky takovou zkouškou a bolavou cestou plnou nástrah, pastí a trápení. A odměna nikde. Jsem holka zvědavá a tak mě napadlo, jestli nás čistě náhodou ta odměna nečeká v roce 2014. Tak jsem se mrkla, co na to říkají karty. No a musím říct, že jsem v očekávání.

Čtrnáctka je v Tarotu kartou UMĚNÍ, která ztělesňuje princip spojování, slučování a kombinace. Symbolikou této karty je dohoda za účelem usmíření. Pokus o kompromis. Snaha o uspokojení více stran za cenu sloučení zdánlivě neslučitelného. Vytvoření podmínek, přijatelných pro všechny. Každý symbol na této kartě představuje spojení protikladů, které společně vytvářejí něco nového. Osoba na kartě se snaží smíchat oheň a vodu a vytvořit potravu pro dva velmi silné zástupce naprosto rozdílných světů. Krále vzduchu a Krále země. Oheň a Voda se slučují, aby vytvořily páru. Lev, představitel ohnivého znamení se napájí ze stejného kotle jako Pták Fénix, ztělesňující vodní znamení. Společně vdechují vzduch prosycený párou symbolizující životní sílu.

Zdá se, že rok 2014 bude rokem nečekaných nápadů, řešení a rozuzlení. Rokem odměny a spočinutí po náročné cestě plné překážek. Princ Velen našel svou Hvězdu a kouzelné švagry. Moje babička se nad zemí tolik nevznášela, ale vždycky říkala, že všechno jde, když se chce a máme dobrý úmysl, což by nám mohlo při hledání těch originálních řešení velmi pomoci. A ještě něco. Nezapomeňte, že „díky“ právě finišující Třináctce máme rok těžkých zkoušek za sebou a budeme pracovat jenom s tím, co je ryzí. Protože o to, co bylo nepoctivé, falešné, špatné, tížící nebo bezcenné, jsme tento rok přišli. Přeji sobě i vám v tom nadcházejícím roce samé dobré dohody, z kterých byste měli jenom radost.

Publikováno na Ženy s.r.o. ZDE
2013 © PiDi Soft |  Mapa stránek